Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie całkiem znanym zagadnieniem. Oceny na jej temat są jednakże całkowicie odmienne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem udzielanych pożyczek przechwytywali mieszkania biednych osób.

Rzeczywistość okazuje się być jednakże trochę bardziej złożona niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie dokładnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równorzędne strony, która to to zasada mieści się polskim KC. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w określonej wysokości a druga strona obiecuje ją zwrócić w ustalonym terminie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie dzierży przywilejów banku (np. nie może weryfikować osoby w BIK). Ubezpiecza się zatem poprzez dokonanie adnotacji w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana struktura od strony prawnej.