Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo nową propozycją na polskim rynku propozycji kredytowych. Niemniej jednak w swojej budowie przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez zwyczajne banki. Wypada jednak wskazać na parę zasadniczych różnic.

Kluczowa z nich to podmiot, jaki to jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Na ogół jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Weryfikacja zdolności kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to kolejna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc utrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do badania i weryfikacji osób, które są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne przesłanki aby domniemywać, że kredyt będzie opłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na nieznacznie odrębnych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem szansy weryfikacji ewentualnej jednostki zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do fundamentalnego narzędzia jakim dysponują banki. Z związku z tym potrzebne jest stosowanie adekwatnych gwarancji spłaty pożyczki