Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie nowoczesną propozycją na rodzimym rynku usług finansowych. Choć w swej budowie przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe przydzielane przez zwykłe banki. Wypada jednakże wskazać na szereg zasadniczych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie użyczyć sumy postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zazwyczaj jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja zdolności kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując podtrzymać zdrową politykę kredytową są obowiązane do badania i weryfikacji osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu posiadają, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie opłacany w sposób właściwy.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na odrobinę odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji przetestowania ewentualnej osoby zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do BIK innymi słowy do zasadniczego sprzętu którym dysponują banki. Z związku z tym potrzebne jest używanie adekwatnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki