Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim czasie dosyć popularnym zagadnieniem. Informacje na jej temat bywają jednak całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią wiążą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne ubogich osób.

Prawda wydaje się jednak trochę bardziej skomplikowana niż w schemacie biedni pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W chyba każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie można wartościować w sposób ogólny danego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie dokładnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody podpisywania umów przez równe strony, która to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że 1-a ze stron użycza pożyczki w konkretnej kwocie a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w danym czasie, wraz z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie będzie w stanie weryfikować osoby w BIK). Zabezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie wpisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.