Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie nową ofertą na polskim rynku ofert kredytowych. Niemniej jednak w swej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez standardowe banki. Powinno się jednakże wskazać na szereg fundamentalnych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie użyczyć kwotę postulowanej pożyczki. Gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są obowiązane do badania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociażby statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie spłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieznacznie odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem możliwości przetestowania ewentualnej osoby zainteresowanej uzyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do głównego narzędzia którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym konieczne jest stosowanie adekwatnych zabezpieczeń spłaty pożyczki