Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie nową ofertą na polskim rynku propozycji finansowych. Choć w swej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez standardowe banki. Trzeba jednak wskazać na parę istotnych rozbieżności.

Naczelna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Z reguły jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Weryfikacja zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobligowane do badania i sprawdzenia osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mają, chociaż statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie obsługiwany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na odrobinę odrębnych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji przetestowania ewentualnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do głównego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest używanie adekwatnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki