Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie całkiem popularnym zagadnieniem. Informacje na jej temat są jednakże skrajne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią wiążą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek przechwytywali lokale mieszkalne biednych osób.

Rzeczywistość wydaje się jednak trochę w wyższym stopniu skomplikowana niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę pieczołowicie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane poprzez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że 1-a ze stron użycza pożyczki w określonej wartości a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w ustalonym terminie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie może weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Ubezpiecza się zatem poprzez dokonanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawnej.