Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym okresie bardzo popularnym zagadnieniem. Informacje na jej temat pozostają jednakże całkowicie odmienne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne ubogich ludzi.

Prawda okazuje się być jednak trochę bardziej kompleksowa niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny danego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron ma świadomość pieczołowicie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równe podmioty, która to to zasada zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w określonej wysokości a druga strona obiecuje ją spłacić w wyznaczonym terminie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się wobec tego poprzez dokonanie wpisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja od strony prawnej.