Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie dość znanym zagadnieniem. Oceny na jej temat są jednak skrajne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim wiadomościom medialnym, jakie to uprzedzają przed rzekomymi minusami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem przekazywanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych osób.

Prawda wydaje się jednak trochę w wyższym stopniu kompleksowa niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Przykładowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron ma świadomość ściśle na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równorzędne podmioty, która to zasada zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w konkretnej wysokości a 2ga strona obiecuje ją zwrócić w danym terminie, razem z dodatkowymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie będzie w stanie sprawdzać pożyczkobiorcy w BIK). Ubezpiecza się wobec tego poprzez zrealizowanie zapisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta struktura od strony prawniczej.