Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim okresie całkiem znanym zagadnieniem. Oceny na jej temat pozostają jednak całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, jakie to uprzedzają przed rzekomymi nieprawidłowościami, jakie to się z nią wiążą. Ostrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem udzielanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych osób.

Rzeczywistość jawi się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu kompleksowa niż w schemacie biedni pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie możemy oceniać w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron wie ściśle na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane przez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody podpisywania umów przez równorzędne strony, która to zasada zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że 1-a ze stron udziela pożyczki w konkretnej kwocie a druga strona obiecuje ją spłacić w ustalonym terminie, razem z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie posiada przywilejów banku (np. nie posiada możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w BIK). Zabezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie wpisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.