Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim czasie bardzo znanym zagadnieniem. Oceny na jej temat bywają jednak skrajne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, które to uprzedzają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które to się z nią wiążą. Ostrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką udzielanych pożyczek przejmowali mieszkania biednych osób.

Prawda zdaje się być jednakże odrobinę bardziej skomplikowana niż w modelu biedni pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób generalny danego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równorzędne podmioty, jaka to zasada mieści się polskim KC. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w danej wysokości a 2ga strona zobowiązuje się ją spłacić w ustalonym okresie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie będzie w stanie sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się wobec tego poprzez zrealizowanie wpisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja od strony prawnej.