Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie nowoczesną propozycją na rodzimym rynku usług kredytowych. Choć w swej budowie przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe udzielane przez standardowe banki. Pozostaje jednakże wskazać na kilka zasadniczych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, który jest w stanie przekazać kwotę wnioskowanej pożyczki. W przypadku gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeśli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zwykle jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc utrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, które to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, chociażby statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieznacznie odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy przetestowania potencjalnej osoby która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK innymi słowy do fundamentalnego sprzętu którym dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie stałych gwarancji spłacenia pożyczki