Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie bardzo znanym tematem. Poglądy na jej temat bywają jednakże skrajne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które to uprzedzają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które to się z nią wiążą. Przestrzegają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem udzielanych pożyczek zabierali mieszkania ubogich ludzi.

Prawda wydaje się jednak nieco bardziej złożona niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy wartościować w sposób generalny konkretnego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni pewna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron rozumie precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane poprzez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równorzędne podmioty, która to to zasada mieści się polskim KC. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w konkretnej wartości a druga strona obiecuje ją zwrócić w wyznaczonym czasie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie ma uprawnień banku (np. nie ma możliwości weryfikować osoby w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się w takim razie poprzez zrealizowanie adnotacji w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawnej.