Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość świeżą ofertą na polskim rynku usług finansowych. Aczkolwiek w swojej budowie przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez typowe banki. Należy jednak wskazać na parę istotnych różnic.

Główna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić kwotę postulowanej pożyczki. Jeżeli przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja zdolności kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do badania i weryfikacji osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne przesłanki aby domniemywać, że kredyt będzie opłacany w sposób właściwy.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieco odrębnych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji weryfikacji potencjalnej osoby zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK czyli do głównego sprzętu którym dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest używanie stałych zabezpieczeń spłacenia pożyczki