Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim okresie bardzo popularnym zagadnieniem. Poglądy na jej temat są jednakże całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, które przestrzegają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne ubogich osób.

Rzeczywistość okazuje się być jednak nieco w wyższym stopniu skomplikowana niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy wartościować w sposób generalny konkretnego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości pewna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron zdaje sobie sprawę ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane poprzez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równorzędne podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że jedna ze stron udziela pożyczki w danej wartości a druga strona obiecuje ją spłacić w danym terminie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie posiada możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w BIK). Zabezpiecza się wobec tego poprzez zrealizowanie zapisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawniczej.