Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim okresie całkiem znanym zagadnieniem. Opinie na jej temat pozostają jednakże całkowicie różne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi minusami, jakie to się z nią łączą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek przejmowali mieszkania ubogich osób.

Prawda wydaje się jednakże odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób ogólny danego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron wie ściśle na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane poprzez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe strony, która to to zasada zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że 1-a ze stron udziela pożyczki w danej kwocie a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w wyznaczonym okresie, razem z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie posiada przywilejów banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się w związku z tym poprzez dokonanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja od strony prawnej.