Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako prosty sposób na wyjście z długów


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo nową ofertą na polskim rynku usług kredytowych. Niemniej jednak w swojej własnej konstrukcji przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe oferowane przez zwyczajne banki. Pozostaje jednak wskazać na szereg fundamentalnych różnic.

Kluczowa z nich to podmiot, który jest w stanie udzielić kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeśli przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do badania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu posiadają, chociaż statystyczne podstawy aby domniemywać, że kredyt będzie obsługiwany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na trochę odrębnych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji weryfikacji potencjalnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do fundamentalnego narzędzia którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym wymagane jest stosowanie solidnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki