Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim czasie dosyć znanym zagadnieniem. Porady na jej temat bywają jednakże całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, które przestrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią wiążą. Przestrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przyznawanych pożyczek zabierali mieszkania ubogich osób.

Rzeczywistość jawi się być jednakże nieco bardziej skomplikowana niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron ma świadomość precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane przez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe podmioty, która to zasada zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w danej wartości a druga strona obiecuje ją spłacić w wyznaczonym czasie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie posiada uprawnień banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać osoby w BIK). Zabezpiecza się wobec tego poprzez dokonanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana struktura od strony prawnej.