Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym okresie dosyć popularnym zagadnieniem. Wypowiedzi na jej temat są jednak skrajne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, jakie to się z nią łączą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod pozorem przekazywanych pożyczek przechwytywali lokale mieszkalne ubogich osób.

Rzeczywistość jawi się być jednak odrobinę bardziej złożona niż w schemacie biedni pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie pewna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie pieczołowicie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane poprzez podmioty prywatne (standardowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przekazywane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe strony, która to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron użycza pożyczki w konkretnej kwocie a druga strona zobowiązuje się ją zwrócić w wyznaczonym czasie, wraz z dodatkowymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać osoby w BIK). Zabezpiecza się w takim razie poprzez dokonanie adnotacji w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to relatywnie prosta konstrukcja od strony prawniczej.