Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie świeżą ofertą na rodzimym rynku ofert finansowych. Aczkolwiek w swojej budowie przypomina już świetnie nam znajome kredyty bankowe przydzielane przez standardowe banki. Trzeba jednak wskazać na szereg ważnych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, który jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. Jeśli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeśli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zwykle jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Sprawdzanie zdolności kredytowej przyszłego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do badania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, chociaż statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie spłacany w sposób właściwy.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieco odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy przetestowania ewentualnej jednostki która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK innymi słowy do głównego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest używanie adekwatnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki