Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość nową propozycją na naszym rynku propozycji kredytowych. Aczkolwiek w swej budowie przypomina już świetnie nam znajome kredyty bankowe oferowane przez typowe banki. Pozostaje jednakże wskazać na kilka fundamentalnych rozbieżności.

Kluczowa z nich to podmiot, który to jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zwykle jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe pragnąc utrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu posiadają, przynajmniej statystyczne przesłanki aby domniemywać, że kredyt będzie obsługiwany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieco odrębnych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności przetestowania potencjalnej jednostki zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK innymi słowy do fundamentalnego narzędzia jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie stałych gwarancji spłacenia pożyczki