Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie nową ofertą na naszym rynku ofert finansowych. Jednakże w swojej własnej konstrukcji przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez zwykłe banki. Trzeba jednak wskazać na parę fundamentalnych rozbieżności.

Kluczowa z nich to podmiot, który jest w stanie udzielić kwotę postulowanej pożyczki. Gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeżeli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zwykle jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są obowiązane do badania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne podstawy aby zakładać, że kredyt będzie spłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieznacznie odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem możności weryfikacji ewentualnej jednostki która jest zainteresowana otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do głównego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest stosowanie stałych zabezpieczeń spłaty pożyczki