Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość świeżą propozycją na rodzimym rynku usług finansowych. Aczkolwiek w swojej własnej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe udzielane przez typowe banki. Warto jednakże wskazać na szereg ważnych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, który jest w stanie użyczyć sumy wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zazwyczaj jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Analiza historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc utrzymać wydolną politykę kredytową są obowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociaż statystyczne przesłanki aby domniemywać, że dług będzie spłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na odrobinę odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji weryfikacji potencjalnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do podstawowego narzędzia jakim dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest używanie stałych gwarancji spłacenia pożyczki