Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie świeżą ofertą na naszym rynku ofert finansowych. Aczkolwiek w swojej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez standardowe banki. Wypada jednak wskazać na parę fundamentalnych rozbieżności.

Kluczowa z nich to podmiot, jaki to jest w stanie użyczyć sumy postulowanej pożyczki. Gdy przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki próbując podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, przynajmniej statystyczne podstawy aby domniemywać, że kredyt będzie opłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na trochę odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem możności weryfikacji ewentualnej osoby zainteresowanej pozyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do zasadniczego sprzętu jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym potrzebne jest używanie solidnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki