Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym okresie dość znanym zagadnieniem. Wypowiedzi na jej temat są jednakże całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi minusami, które to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych ludzi.

Prawda jawi się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w schemacie dobrzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób generalny danego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę precyzyjnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane przez podmioty prywatne (zwyczajne kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody podpisywania umów przez równorzędne podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony umawiają się, że 1-a ze stron użycza pożyczki w określonej wartości a druga strona zobowiązuje się ją zwrócić w wyznaczonym okresie, wraz z dodatkowymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie będzie w stanie weryfikować osoby w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się zatem poprzez dokonanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta struktura od strony prawnej.