Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość świeżą propozycją na rodzimym rynku propozycji kredytowych. Jednakże w swojej budowie przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe przydzielane przez standardowe banki. Trzeba jednakże wskazać na nieco podstawowych rozbieżności.

Naczelna z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Analiza zdolności kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując utrzymać wydolną politykę kredytową są obowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mają, chociaż statystyczne przesłanki aby domniemywać, że kredyt będzie opłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na odrobinę odrębnych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy weryfikacji ewentualnej jednostki zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do podstawowego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest używanie adekwatnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki