Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w ostatnim czasie bardzo znanym zagadnieniem. Porady na jej temat są jednak całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności doniesieniom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przekazywanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne biednych osób.

Prawda wydaje się być jednakże odrobinę w wyższym stopniu złożona niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie powinno się oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron wie pieczołowicie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równorzędne podmioty, jaka to reguła zawiera się polskim KC. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w konkretnej kwocie a 2ga strona zobowiązuje się ją zwrócić w danym terminie, razem z pobocznymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie dzierży przywilejów banku (np. nie ma możliwości weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się w związku z tym poprzez zrealizowanie adnotacji w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta struktura od strony prawnej.