Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na co zwracać szczególną uwagę przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w minionym czasie dość znanym zagadnieniem. Informacje na jej temat bywają jednakże całkowicie odmienne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi minusami, które to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przyznawanych pożyczek przejmowali mieszkania ubogich ludzi.

Rzeczywistość jawi się być jednak trochę w wyższym stopniu kompleksowa niż w schemacie biedni pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie można wartościować w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Typowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron wie dokładnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są udzielane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe strony, która to zasada mieści się polskim KC. Strony umawiają się, że 1-a ze stron udziela pożyczki w określonej kwocie a druga strona obiecuje ją zwrócić w danym okresie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie ma przywilejów banku (np. nie będzie w stanie weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się wobec tego poprzez zrealizowanie adnotacji w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta konstrukcja od strony prawnej.