Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości jest w ostatnim okresie bardzo znanym zagadnieniem. Poglądy na jej temat bywają jednak całkowicie różne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, które przestrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią łączą. Przestrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod płaszczykiem przyznawanych pożyczek przechwytywali lokale mieszkalne biednych ludzi.

Rzeczywistość jawi się być jednak odrobinę w wyższym stopniu skomplikowana niż w modelu dobrzy pożyczkobiorcy i nierzetelni pożyczkodawcy. W chyba każdej sferze życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie możemy oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest całkowicie bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron zdaje sobie sprawę ściśle na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są dawane przez podmioty prywatne (zwykłe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (oferowane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe strony, która to reguła mieści się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że jedna ze stron udziela pożyczki w określonej kwocie a druga strona zobowiązuje się ją zwrócić w danym okresie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że prywatny inwestor nie dzierży przywilejów banku (np. nie będzie w stanie weryfikować osoby w BIK). Ubezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawniczej.