Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo oryginalną ofertą na naszym rynku usług kredytowych. Niemniej jednak w swojej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez typowe banki. Trzeba jednakże wskazać na parę istotnych rozbieżności.

1-wsza z nich to podmiot, który to jest w stanie użyczyć kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeśli mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to kolejna różnica pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do badania i weryfikacji osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne przesłanki aby domniemywać, że dług będzie opłacany w sposób odpowiedni.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na trochę innych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji sprawdzenia potencjalnej osoby która jest zainteresowana pozyskaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK innymi słowy do głównego narzędzia którym dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie solidnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki