Kredyt pod zastaw mieszkania - wszystko co powinieneś wiedzieć


W dzisiejszych czasach w znacznym stopniu wzrosła wartość informacji. Ta osoba, która to wie więcej i potrafi zrobić pożytek z tej wiedzy praktycznej jest niezmiernie pożądanym rodzajem pracownika na naszym rodzimym rynku pracy. Wiedza którą posiadamy jest w stanie być nam również wysoce korzystna w prywatnym życiu, nie tylko zawodowym. Dla dużej liczby osób może okazać się zaskoczeniem wiadomość, że kredyt pod zastaw mieszkania może zostać przekazany nie tylko poprzez bank ale również przez osobę prywatną.

Ogólnie mamy możliwość rozróżnić dwa rodzaje tego wariantu pożyczki lub kredytu (w języku codziennym przyjęły się obydwie nazwy). Występują między nimi określone różnice, które mam nadzieję niniejszy paragraf uwydatni. Bank jako instytucja finansowa udziela kredytu hipotecznego, jest to kredyt celowy (na zakup domu, kupienie mieszkania itp.). Z tego też powodu środki pochodzące z kredytu mogą być spożytkowane tylko i wyłącznie w sposób określony w umowie kredytu. Bank pragnąc ubezpieczyć zwrot przyznanego kredytu wyznacza wymóg polegający na dokonaniu zapisu w części IV ksiąg wieczystych posiadłości tj. hipoteka. Dzięki temu w momencie kiedy kredyt nie będzie spłacany, będzie mógł w względnie krótkim czasie spełnić swe roszczenia przez prowadzenie egzekucji z nieruchomości.

Kredyt pod zastaw mieszkania to także pożyczka pod zastaw nieruchomości. W tym wypadku środki finansowe są udzielane przez prywatnego inwestora. Umowa pożyczki jest z kolei podpisywana u notariusza. Dodatkowo pożyczkodawca posiada możliwość się ubezpieczyć przez wpis w dziale IV ksiąg wieczystych - hipoteka lub części II KW- własność.