Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie nową propozycją na rodzimym rynku ofert finansowych. Jednak w swej budowie przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe przydzielane przez zwykłe banki. Wypada jednak wskazać na nieco fundamentalnych różnic.

1-wsza z nich to podmiot, który jest w stanie przekazać kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeśli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Analiza historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobligowane do analizowania i weryfikacji osób, które to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mają, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie opłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na trochę innych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem możliwości sprawdzenia ewentualnej osoby zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK czyli do zasadniczego sprzętu jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym potrzebne jest używanie solidnych zabezpieczeń spłaty pożyczki