Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie oryginalną ofertą na rodzimym rynku usług finansowych. Jednakże w swojej własnej budowie przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe oferowane przez zwyczajne banki. Przychodzi jednak wskazać na parę istotnych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić sumy postulowanej pożyczki. Gdy przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeśli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Zwykle jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Weryfikacja zdolności kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobowiązane do analizowania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mają, chociaż statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na nieco odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem możliwości sprawdzenia ewentualnej jednostki zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do Biura Informacji Kredytowej czyli do głównego narzędzia jakim dysponują banki. Z związku z tym wymagane jest używanie adekwatnych zabezpieczeń spłaty pożyczki