Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo świeżą ofertą na naszym rynku usług kredytowych. Aczkolwiek w swojej własnej konstrukcji przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez zwyczajne banki. Wypada jednak wskazać na nieco istotnych rozbieżności.

1-wsza z nich to podmiot, który to jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. Gdy przy zwykłym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do badania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociaż statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie obsługiwany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na trochę odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy przetestowania potencjalnej osoby która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do BIK czyli do zasadniczego sprzętu jakim dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie stałych gwarancji spłacenia pożyczki