Pożyczka pod zastaw nieruchomości-szczególne warunki na jakich jest przyznawana


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym czasie dosyć popularnym zagadnieniem. Porady na jej temat są jednak całkowicie różne. Swój nieprzyjazny klimat zawdzięcza w szczególności wiadomościom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, które się z nią wiążą. Ostrzegają przed nierzetelnymi pośrednikami, którzy pod przykrywką przyznawanych pożyczek zabierali mieszkania biednych ludzi.

Prawda wydaje się być jednakże nieco bardziej złożona niż w schemacie ubodzy pożyczkobiorcy i źli pożyczkodawcy. W każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z wynaturzeniami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób ogólny odpowiedniego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron wie precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przekazywane poprzez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich odróżnieniu są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody podpisywania umów przez równorzędne podmioty, która to to reguła zawiera się polskim KC. Strony umawiają się, że 1-a ze stron udziela pożyczki w danej kwocie a druga strona obiecuje ją spłacić w wyznaczonym czasie, wraz z pobocznymi odsetkami i wydatkami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie posiada możliwości sprawdzać osoby w BIK). Zabezpiecza się zatem poprzez dokonanie zapisu w KW nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie nieskomplikowana konstrukcja od strony prawnej.