Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym okresie dość znanym zagadnieniem. Opinie na jej temat bywają jednakże całkowicie odmienne. Swój chłodny klimat zawdzięcza w szczególności informacjom medialnym, które ostrzegają przed rzekomymi nieprawidłowościami, jakie to się z nią wiążą. Uprzedzają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek przejmowali lokale mieszkalne ubogich ludzi.
http://podzastaw.org
Rzeczywistość wydaje się jednak trochę bardziej złożona niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W każdej dziedzinie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie powinno się wartościować w sposób ogólny konkretnego zjawiska. Standardowa pożyczka pod zastaw mieszkania jest w pełni bezpieczna pod warunkiem, że każda z podpisujących umowę stron rozumie precyzyjnie na co się decyduje.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są oferowane przez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (przyznawane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na zasadzie swobody zawierania umów przez równe podmioty, która to zasada zawiera się polskim KC. Strony umawiają się, że jedna ze stron użycza pożyczki w konkretnej kwocie a druga strona zobowiązuje się ją spłacić w wyznaczonym terminie, wraz z pobocznymi odsetkami i kosztami. http://www.iamsport.org/pg/pages/view/28122795/

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży przywilejów banku (np. nie będzie w stanie sprawdzać osoby w BIK). Ubezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to stosunkowo prosta konstrukcja od strony prawnej.