Pożyczka pod zastaw nieruchomości jako łatwy sposób na wyjście z zadłużenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dość nowoczesną ofertą na naszym rynku usług finansowych. Chociaż w swojej własnej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez zwykłe banki. Należy jednakże wskazać na nieco podstawowych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, jaki to jest w stanie udzielić kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to jeśli rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Najczęściej jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna rozbieżność między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki pragnąc podtrzymać zdrową politykę kredytową są zobligowane do badania i weryfikacji osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne przesłanki aby zakładać, że dług będzie opłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości działa na nieznacznie odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji weryfikacji ewentualnej osoby zainteresowanej otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do BIK innymi słowy do głównego narzędzia którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie stałych zabezpieczeń spłacenia pożyczki