Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są relatywnie nowoczesną propozycją na rodzimym rynku propozycji finansowych. Chociaż w swojej budowie przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe oferowane przez zwykłe banki. Wypada jednak wskazać na parę ważnych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, który jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. Jeżeli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek lub pośredniczenia w handlu nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując utrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i weryfikacji osób, które są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie spłacany w sposób poprawny.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości opiera się na nieznacznie innych zasadach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem opcji przetestowania ewentualnej jednostki zainteresowanej uzyskaniem pożyczki. Nie dzierży dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do zasadniczego sprzętu którym dysponują bankowe instytucje finansowe. Z związku z tym konieczne jest stosowanie stałych gwarancji spłacenia pożyczki