Pożyczka pod zastaw nieruchomości - podstawowe informacji i warunki udzielenia


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo oryginalną propozycją na rodzimym rynku usług kredytowych. Choć w swojej konstrukcji przypomina już dobrze nam znane kredyty bankowe udzielane przez standardowe banki. Pozostaje jednak wskazać na kilka fundamentalnych różnic.

Naczelna z nich to podmiot, który to jest w stanie udzielić kwotę postulowanej pożyczki. W przypadku gdy przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już inwestor prywatny. Przeważnie jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Sprawdzanie historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to następna różnica między pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując utrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do badania i sprawdzenia osób, jakie to są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociaż statystyczne przesłanki aby zakładać, że kredyt będzie opłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na nieco odmiennych zasadach. Pożyczkodawca nie ma bowiem szansy przetestowania ewentualnej osoby która jest zainteresowana uzyskaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do BIK innymi słowy do zasadniczego narzędzia jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest używanie adekwatnych zabezpieczeń spłaty pożyczki