Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są stosunkowo nową propozycją na naszym rynku propozycji finansowych. Jednakże w swojej własnej budowie przypomina już świetnie nam znane kredyty bankowe udzielane przez zwykłe banki. Przychodzi jednak wskazać na nieco podstawowych różnic.

Naczelna z nich to podmiot, który to jest w stanie przekazać kwotę wnioskowanej pożyczki. Jeśli przy standardowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to wówczas gdy mówimy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. Zazwyczaj jest to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w przedmiocie przekazywania pożyczek lub pośredniczenia w sprzedaży nieruchomości.

Sprawdzanie zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Bankowe instytucje finansowe próbując podtrzymać wydolną politykę kredytową są zobowiązane do badania i sprawdzenia osób, które są zainteresowane kredytem. Dzięki temu mogą mieć, chociażby statystyczne podstawy aby domniemywać, że kredyt będzie spłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na trochę odrębnych regułach. Pożyczkodawca nie ma bowiem opcji weryfikacji potencjalnej osoby która jest zainteresowana otrzymaniem pożyczki. Nie ma dostępu do Biura Informacji Kredytowej innymi słowy do głównego sprzętu jakim dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest używanie solidnych zabezpieczeń spłacenia pożyczki