Pożyczki pod zastaw nieruchomości jako nowy produkt kredytowy na rynku usług finansowych


Pożyczki pod zastaw nieruchomości są względnie nową propozycją na polskim rynku propozycji kredytowych. Niemniej jednak w swojej konstrukcji przypomina już dobrze nam znajome kredyty bankowe oferowane przez standardowe banki. Powinno się jednak wskazać na parę podstawowych rozbieżności.

Pierwsza z nich to podmiot, który jest w stanie przekazać kwotę postulowanej pożyczki. Jeżeli przy typowym kredycie bankowym tym podmiotem jest bank to gdy rozmawiamy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości to jest to już podmiot prywatny. W większości wypadków jest to osoba fizyczna która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przyznawania pożyczek lub pośredniczenia w zbywaniu nieruchomości.

Weryfikacja historii kredytowej ewentualnego pożyczkobiorcy to kolejna rozbieżność pomiędzy pożyczką pod zastaw nieruchomości a kredytem hipotecznym pod zastaw działki budowlanej. Banki chcąc utrzymać wydolną politykę kredytową są zobligowane do analizowania i weryfikacji osób, jakie to są zainteresowane otrzymaniem kredytu. Dzięki temu mogą mieć, przynajmniej statystyczne podstawy aby domniemywać, że dług będzie spłacany w sposób należyty.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości funkcjonuje na nieznacznie odmiennych regułach. Pożyczkodawca nie posiada bowiem szansy przetestowania ewentualnej jednostki która jest zainteresowana otrzymaniem pożyczki. Nie posiada dostępu do BIK czyli do zasadniczego narzędzia którym dysponują banki. Z związku z tym niezbędne jest stosowanie stałych gwarancji spłacenia pożyczki