Pożyczki pod zastaw nieruchomości - na jakie rzeczy musimy patrzeć przy zaciąganiu ?


Pożyczka pod zastaw nieruchomości stała się w minionym czasie dosyć popularnym tematem. Porady na jej temat bywają jednakże całkowicie różne. Swój nieprzychylny klimat zawdzięcza przede wszystkim informacjom medialnym, które to przestrzegają przed rzekomymi minusami, które się z nią wiążą. Uprzedzają przed nieuczciwymi pośrednikami, którzy pod pozorem przyznawanych pożyczek zabierali lokale mieszkalne biednych ludzi.

Prawda jest jednakże odrobinę bardziej złożona niż w modelu ubodzy pożyczkobiorcy i niedobrzy pożyczkodawcy. W chyba każdej płaszczyźnie życia mamy do czynienia z patologiami a co za tym idzie nie można oceniać w sposób ogólny określonego zjawiska. Normalna pożyczka pod zastaw mieszkania jest w całości bezpieczna pod warunkiem, że każda z umawiających się stron rozumie precyzyjnie na co się zgadza.

Pożyczki pod zastaw mieszkań są przydzielane poprzez podmioty prywatne (typowe kredyty hipoteczne w ich przeciwieństwie są (udzielane przez banki). Umowa pożyczki opiera się na regule swobody zawierania umów przez równe podmioty, która to to reguła zawiera się polskim kodeksie cywilnym. Strony ustalają, że 1-a ze stron udziela pożyczki w danej kwocie a 2ga strona zobowiązuje się ją spłacić w określonym terminie, razem z dodatkowymi odsetkami i kosztami.

Z racji tego, że osobisty inwestor nie dzierży uprawnień banku (np. nie będzie w stanie weryfikować pożyczkobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej). Zabezpiecza się zatem poprzez zrealizowanie zapisu w księgach wieczystych nieruchomości. Pożyczka pod zastaw nieruchomości to względnie prosta konstrukcja od strony prawniczej.