Leczenie podagry

Trudno nie wiedzieć o tej chorobie, o jej istnieniu słyszał zapewne każdy czytelnik książek historycznych, każdy, kto kiedykolwiek (choćby w szkole) uczył się historii. Podagra zawsze była chorobą ludzi bogatych, używających uciech cielesnych, szczególnie pod postacią jadła suto zakrapianego alkoholami takimi, jak piwa czy wina.

Współcześnie znajduje się ją za chorobę cywilizacyjną, bo w dalszym ciągu jej występowanie jest ściśle związane z dietą i trybem życia. Choroba bardzo często współistnieje zresztą z innymi chorobami cywilizacyjnymi takim, jak: otyłość, cukrzyca typu II czy choroby układu naczyniowo – sercowego. Wbrew pozorom podagra nie jest już tylko chorobą osób starszych (mężczyzn około 60 roku życia i znacznie mniejszej liczby osób w podobnym wieku). Na podagrę chorują dziś nawet dwudziestopięciolatkowie. Wciąż jeszcze nieliczni, jednak ich grono stale się powiększa.

CZYM JEST PODAGRA?

Podagra jest tak naprawdę jedną z odmian dny moczanowej. Mówimy o niej wtedy, gdy dna objawia się bólem w obrębie stawu u nasady palucha (w stopie). Dna może zaatakować i inne stawy, ale to pod postacią podagry objawia się najczęściej.

Choroba jest skutkiem składania się w systemie i dawania w stawach kwasu moczowego. W sprzyjających warunkach, najczęściej po sutym posiłku zakrapianym alkoholem, w stawie rozwija się stan zapalny, który skutkuje pojawieniem się ostrego bólu, obrzęku i zaczerwienienia, oraz ograniczeniem ruchomości stawu.

Nieleczony atak podagry ustępuje samoistnie w czasu dwóch – trzech tygodni. Po zastosowaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych ustępuje nieco szybciej.

PROFILAKTYKA I LECZENIE PODAGRY

Kolejnym atakom podagry można zapobiec wdrażając profilaktykę polegającą na zmianie nawyków żywieniowych, gruntownym przemodelowaniu diety i zmianach w trybie życia. Wskazane jest również leczenie polegające na stosowaniu leków blokujących powstawanie kwasu moczowego oraz / lub zmieniających jego wydalanie z organizmu.

DLACZEGO PODAGR�? TRZEBA LECZYĆ?

Podagra to nie tylko ataki silnego, trudnego do zniesienia bólu. Nieleczona podagra może doprowadzać do powstania trwałych zmian w wielu stawach oraz uszkodzenia narządów wewnętrznych – w tym nerek. Charakterystyczne guzki dnowe zniekształcają nie tylko stawy – mogą liczyć się nawet w tkankach miękkich deformując i wyniszczając cały organizm.

Dawniej, gdy nie znano tej choroby tak dokładnie a nie dysponowano współczesnymi lekami i terapiami podagra niejednokrotnie kończyła się śmiercią. Współcześnie, przy sporym zaangażowaniu ze strony pacjenta, można ją z powodzeniem leczyć.

kwasica ketonowa