Fundacja Rozwoju Wolnego Oprogramowania Paluka

Jeżeli do strony nie jest zamówiony projekt graficzny, czyli wszystkie teksty i obrazki są umieszczane na jednokolorowym tle, każda z podstron będzie kosztowała od 30 do 50 zł, w zależności od ich ilości. Darmowe hostingi zazwyczaj posiadają też okrojone funkcje, np. bardzo ograniczone limity pojemności czy transferu danych lub brak obsługi skryptów PHP lub baz MySQL, na których opiera się w chwili obecnej większość nowoczesnych stron WWW. Kiedy już uporamy się z publikacją naszej strony w internecie, kolejnym etapem jest przemyślenie sposobu w jaki możemy ściągnąć klienta na naszą stronę. W Klubie możesz dotrzeć do tysięcy ekspertów i przedstawicieli firm - ze swoją ofertą lub swoimi potrzebami.


Raczej są to niskie koszty, domena kosztuje paręnaście złotych, serwer to jest koszt roczny około 100, 200, 300 zł, w zależności od potrzeb i instalację, najczęściej rozliczana w formie całego projektu i bardzo często jest to dodawane jako gratis. Z domeną może być problem, bo jeżeli domena, którą sobie zażyczymy jest wykupiona będziemy musieli ją kupić za dosyć duże pieniądze i tutaj też te koszty są różne od kilkudziesięciu złotych do kilku milionów. Zobacz jakie znaczenie mają mobilne wersje strony i kiedy warto je przygotować.'koszt


Klient umie liczyć, więc wychodzi z założenia, że skoro zamawia stronę www czy szablon za 1000zł, gdzie stawka za godzinę pracy wyniesiei 15zł, to przy ulotce którą grafik wykona prawodpodobnie w 3h, zapłacić powinien 45 zł a nie 200zł. Idąc więc do agencji reklamowej czy pracującego na siebie grafika, szybko zostanie postawiony na ziemię, lub też za cenę tą zostanie mu dostarczony produkt juz raz zrobiony innej firmie (np wizytówka ze zmienionymi tylko danymi) - a nie to mu raczej chodziło. Z pozostałej kwoty netto wykonawca musi po części pokryć składki ZUS, koszty związane z prowadzeniem działalności oraz odłożyć na studia dla dziecka.


Obok podstawowej informacji należącej budowy stron internetowych i kodu html, wolno opracować oryginalną dla oczu stronę www w kilkadziesiąt minut. Możliwości dosięgają jednak dalej i komputerowcy projektów do planowania stron pamiętali dodatkowo tych, którzy nie posiadają żadnej wiedzy na temat stron, a chcieliby mieć swoją własną po niskich wydatkach. Zakładając stronę internetową musimy wykupić hosting (miejsce na stronę internetową), oraz domenę (adres strony internetowej). Często w podanej cenie dostaniesz też domenę (czyli adres strony), więc nie musisz płacić za nią dodatkowo.


Jak najdokładniejsze określenie oczekiwań zleceniodawcy co do szaty graficznej strony pozwoli przygotować dokładniejszą i korzystniejszą dla klienta wycenę. Ustalenie jak ma być przedstawiana nazwa firmy na materiałach reklamowych pozwoli zachować spójność identyfikacji wizualnej firmy i stanie się fundamentem dla projektowanej grafiki strony. Gotowe logo, które można wykorzystać na stronie internetowej to nawet kilka godzin mniej pracy przy szacie graficznej i w rezultacie- korzystniejsza wycena. Często można je kupić już za kilka złotych, ale w przypadku większych ilości łączny koszt może dojść do nawet kilkuset złotych.