Kek Yapmanın Püf Noktaları

Bloğumuzda ilk yazımızdan bu yana hep kurabiye tarifleri vermeye çalıştım. Bundan sonrada kurabiye tarifleri gelecek mutlaka. Şimdide kek tarifleri için yazılarımıza başlayalım istiyorum. Herhalde ülkemizde kekin yapılmadığı bir ev yoktur. En çok pişen pastalardan bir tanesi ve ayrıca hepimizinde sevdiği de bir pasta. Misafirlerimiz geldiğindede en büyük yardımcımızdır. Kimi güzelce kabarır kimide tam tersi sönük olur. İşte size aşağıda kek yapmanın püf noktalarını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Bakalım bunlardan sonra nasıl bir netice alacaksınız….

-          Kekte kullanacağınız yumurta, süt gibi ürünler en az 1 saat önceden buzdolabından çıkartılıp oda sıcaklığına getirilmelidir.

-          Yumurta ve şekerinizi mikserle aynı yönde karıştırmanız gerekir. Bu durum, iyi kabarmasını sağlayacaktır.

-          Yumurta ve şeker dışındaki malzemeleri kaşık ile karıştırmamız gerekir.

-          Eğer meyveli kek yapıyorsanız, 2 yemek kaşığı mısır unuda ekleyebilirsiniz. Meyvelerin suları kekin tadını bozmamış olur.

-          Ceviz, üzüm, fındık gibi malzeme ekleyeceksek una bulayıp katabilirsiniz.

-          Fırının önceden ısıtılması gerekmektedir. Ayrıca uygun olan pişirme derecesi 180 derecedir. Çıkarmaya yakın dahada altına indirirseniz kekler güzel pişecektir.

-          Kek kalıbında yapıyorsanız ve kekinizin kolayca çıkmasını istiyorsanız ortadaki yuvarlak boşluğu alimünyum folyo ile sarabilirsiniz.

-          Kek pişerken yarım saat fırının kapağını açmayın. Piştikten sonrada kürdan ile pişip pişmediğinin kontrolünü yapabilirsiniz.

-          Piştikten sonra ızgara telinin üzerine koyabilirsiniz. Böylece hamurlaşmayı engellemiş olursunuz.

-          Pişen kekin yumuşak olması için üzerini havlu veya alüminyum folyo ile kaplayabilirsiniz.

-          Geriye kalanda yemesi. Afiyet olsun…