Zastosowanie symboli państwowych i terytorialnych w celach marketingowych.

Zastosowanie symboli państwowych i terytorialnych w celach marketingowych.

Wykorzystanie emblematów narodowych albo terytorialnych, takich jak godło, herb miasta, czy barwy narodowe jest najłatwiejszym sposobem na wskazanie lokalizacjitak produktów, jak i usług, jednak czy możemy je stosować w celach marketingowych?

„Ustawodawstwo zabrania umiejscawianie symboli Rzeczypospolitej Polskiej w towarach przeznaczonych do handlu, jednak zezwala oznaczanie ich symbolami państwowymi w formie obrobionej lub artystycznej, nie określając dokładnie, co poprzez to jest pojmowane. Zatem jeżeli tylko zmienimy np. tonację kolorów lub formę któregoś składnika, symbol ten jest uznany za przerobiony artystycznie i można go wykorzystać” informuje portal 3design koszulki polska walcząca

Korzystanie z emblematów województw nie jest sprecyzowane przez system prawny, wobec tego tak herby, jak i flagi wojewódzkie mogą być znakiem towarowym. Atrybuty wojewódzkie mogę być traktowane jako dobra osobiste, i według kodeksu cywilnego, jeśli następuje ich naruszenie, możliwe jest aby zabraniać ich używania. Reguły korzystania z symboli wojewódzkich są określane przez uchwałę sejmiku województwa odnośnie symboli, jednakowoż większość województw jej nie ma.

W przypadku emblematów powiatów, gmin i miast jednostki samorządu terytorialnego mogą samodzielnie decydować o korzystaniu ze swoich herbów, jednak zazwyczaj nie ma aktów, regulujących prawo do korzystania z nich. Zatem możemy je wykorzystywać na tej samej zasadzie co symbole województw.Prawo w kwestii wykorzystywania symboli narodowych, jak i pozostałych jednostek samorządu terytorialnego jest niewystarczające i może być różnie odbieranie, jednak warto mieć na uwadze, że wszystkie te symbole są częścią naszej tradycji i zawsze musimy okazywać im uszanowanie.