Nadczynność tarczycy objawy oraz diagnozowanie

Poprzez nadczynność tarczycy rozumie się zespół różnorakich objawów, pojawiających się wskutek wzmożonego wydzielania hormonów, przez tarczycę, co jest wywołane różnymi schorzeniami tego narządu.

„Objawów nadczynności jest dużo, często nie występują one jednocześnie, ale w oddzielnych okresach czasu. Najczęściej odczuwanym z oznak nadczynności tarczycy jest drastyczny spadek masy ciała, w wyniku wzmożonego wydzielania hormonów, organizm zaczyna intensywniej spalać kalorie,człowiek czujepermanentnie głód i równolegle chudnie. W wyniku wzmożonej przemiany materii mogą też występować rozwolnienia” źródło Tarczyca Porady.

Następnym symptomem nadczynności jest nadmierna wrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość, na skutek wzmożonego przemiany materii, organizm wytwarza więcej energii i musi je wydalić, co powoduje zwiększoną potliwością. Chorzy dotknięci nadczynność źle znoszą gorąco.Poza objawami natury cielesnej są również te dotykające psychiki człowieka, można spośród nich wymienić między innymi rozdrażnienie i napady złości, osoby dotknięte nadczynnością tarczycy mogą wybuchać złością z błahych przyczyn,negatywnie reagować na wszelaką krytykę, kierowaną względem ich osoby.

Nadczynność może również objawiać się nierówną pracą mięśnia sercowego,co może przeobrazić się nawet w niewydolność serca i z tego powodu jest niebezpieczna. Oprócz tego u osób dotkniętych tą przypadłością może pojawić się drżenie rąk i rozluźnienie mięśni nóg. Z dolegliwości skórnych można wyróżnić występowanie czerwonych, piekących plam, głównie w okolicy nóg.

Nadczynność również może przejawiać się bólem lub szczypaniem gałek ocznych, wzmożonym łzawieniem w pewnych warunkach, np. pod wpływem dużego wiatru, u kobiet mogą wystąpić nieregularne miesiączki, albo nawet ich brak.