Nadczynność tarczycy symptomy choroby i diagnozowanie

Przez nadczynność tarczycy rozumiemy grupę różnych objawów, pojawiających się z powodu nadmiernego wydzielania hormonów, przez gruczoł tarczycy, co jest spowodowane różnymi schorzeniami tego narządu.

„Symptomów nadczynności jest dużo, często nie pojawiają sie one jednocześnie, ale w różnych odstępach czasu. Najczęściej odczuwanym z objawów nadczynności tarczycy jest drastyczny spadek wagi, w wyniku wzmożonego produkowania hormonów, organizm rozpoczyna szybciej przetwarzać energię,osoba odczuwastale łaknienie i jednocześnie chudnie. W wyniku wzmożonej metabolizmu mogą również pojawić się biegunki” źródło Nadczynność Tarczycy.

Następnym objawem nadczynności jest duża nadwrażliwość na ciepło i duża potliwość, z przyczyny zwiększonego przemiany materii, organizm wytwarza większą ilość energii i musi je wydalić, co skutkuje zwiększoną potliwością. Chorzy dotknięci nadczynność niedobrze znoszą gorąco.

Poza symptomami natury fizycznej są też te dotykające psychiki człowieka, można wśród nich wyróżnić między innymi rozdrażnienie i napady złości, osoby cierpiące na nadczynnością tarczycy mogą reagować złością z byle przyczyn,źle reagować na wszelaką krytykę, kierowaną odnośnie ich osoby.

Nadczynność może też objawiać się kołataniem serca,co może przeobrazić się nawet w niewydolność tego organu i z tej racji jest niebezpieczna. Ponadto u osób dotkniętych tą chorobą może występować drżenie rąk i rozluźnienie mięśni nóg. Z przypadłości skórnych możemy wymienić występowanie czerwonych, swędzących zmian, głównie na podudziach i stopach.

2

Nadczynność ponadto może objawiać się nadwrażliwością lub pieczeniem oczu, wzmożonym łzawieniem w pewnych warunkach, np. pod wpływem dużego wiatru, u kobiet mogą wystąpić nieregularne krwawienia miesiączkowe, albo nawet ich brak.