Środki ochrony drzew owocowych - jakie stosować?

Opryski drzew są jedną z form konserwacji ogrodu, za ich pomocą chronimy rośliny zarówno przed insektami, jak i rozlicznymi schorzeniami.

„W każdym ogrodzie niezależnie od jego powierzchni, ilości oraz gatunku hodowanych drzew, prędzej lub później pojawią się insekty. Obecność kilku mszyc lub innych owadów, degradujących drzewa i ich owoce, nie oznacza jednakowoż, iż od razu musimy sięgać do takiego rodzaju ochrony roślin. Rozpylane środki ochronne należy zacząć używać, kiedy insektów jest dużo lub wtedy, gdy schorzenie, jaka zaatakowała drzewo, nie przemija przez długi czas i roślina samodzielnie nie jest w stanie jej zwalczyć.” Żródło http://www.centralanasienna.radom.pl/.Zarówno owady, jak i choroby drzew zwalcza się przy użyciu różnych środków. Szkodniki usuwa się, stosując insektycydy, czyli środki, które likwidują insekty, na rynku dostaniemy środki uniwersalne oraz dedykowane do niszczenia konkretnego rodzaju owadów, jak np. mszyce lub nasiennice trześniówki. Z kolei, kiedy rośliny są dotknięte schorzeniami, aby im pomóc, używamy odpowiednio fungicydy, lub bakteriocydy. Fungicydy to preparaty zwalczające choroby grzybicze, bakteriocydy są używane, gdy rośliny atakują choroby pochodzenia bakteryjnego.

Decydując się na używanie oprysków, nie należy działać według naszego uznania, ale postępować zgodnie z instrukcją i zaleceniami na etykiecie. Znajdziemy tam wszystkie konieczne, do prawidłowego używania preparatu dane, czyli czas stosowania, dawkowanie oraz wszystkie środki ostrożności. Stosowanie się do instrukcji w przypadku pestycydów jest bardzo istotne, ponieważ tylko dostosowanie się do wskazanych terminów stosowania i ilości preparatu jest w stanie zapewnić skuteczność ich używania.