Nadczynność tarczycy symptomy oraz leczenie

Przez nadczynność tarczycy rozumie się grupę różnych objawów, występujących wskutek wzmożonego wydzielania hormonów, przez gruczoł tarczycy, co jest wywołane różnymi schorzeniami tego narządu.

„Objawów nadczynności jest wiele, bardzo często nie pojawiają sie one jednocześnie, lecz w różnych okresach czasu. Jednym z objawów nadczynności tarczycy jest drastyczny spadek wagi, w efekcie nadmiernego wydzielania hormonów, organizm zaczyna szybciej spalać kalorie,osoba odczuwastale łaknienie i jednocześnie traci na wadze. W efekcie przyspieszonej metabolizmu mogą również pojawić się biegunki” źródło Tarczycya objawy.

Następnym symptomem nadczynności jest duża wrażliwość na ciepło i nadmierna potliwość, z przyczyny zwiększonego metabolizmu, organizm wytwarza większą ilość ciepła i musi je wydalić, co powoduje zwiększoną potliwością. Chorzy cierpiący na nadczynność niedobrze znoszą upały.Poza objawami natury fizycznej są również takie dotykające psychiki osoby, możemy spośród nich wyróżnić między innymi drażliwość i nerwowość, osoby dotknięte nadczynnością tarczycy mogą reagować złością z byle powodów,negatywnie reagować na wszelaką krytykę, kierowaną względem ich osoby.

Nadczynność może również objawiać się nierówną pracą serca,które może przeobrazić się nawet w niewydolność serca i z tego powodu jest niebezpieczna. Oprócz tego u ludzi dotkniętych tą przypadłością może pojawić się drganie dłoni i rozluźnienie mięśni nóg. Z przypadłości skórnych można wymienić pojawianie się czerwonych, swędzących plam, między innymi w okolicy nóg.

Nadczynność ponadto może objawiać się bólem lub pieczeniem gałek ocznych, nadmiernym łzawieniem w pewnych warunkach, np. podczas dużego wiatru, u kobiet mogą się pojawić nieregularne miesiączki, a nawet ich zanik.